O historii rodzinnej i zwyczajach czyżewskich dziedziców w aktach metrykalnych…

[Z zachowaniem oryginalnej pisowni]

Gostkowo 19

Działo się w Mieście Czyżewie dnia czternastego/dwudziestego szóstego Marca Tysiąc Ośmset pięćdziesiątego siódmego roku o godzinie trzeciej po południu. Stawił się Józef Małowieski Dziedzic Wsi Gostkowa z Attynencyami tamże zamieszkały lat trzydzieści mający w obecności Jana Budziszewskiego  Wójta Gminy Czyżewo Kościelne w Mieście Czyżewie mieszkającego lat czterdzieści i  Józefa Godlewskiego Dziedzica Wsi Brulino Koski tamże zamieszkałego lat trzydzieści trzy mających i okazał Nam dziecię płci męzkiej urodzone z Gostkowie dnia dwudziestego osmego kwietnia roku bieżącego o godzinie dziesiątej wieczorem z jego Małżonki Heleny z Budziszewskich lat dwadzieścia dziewięć mającej. Dziecięciu temu na Chrzcie Świętym dziś odbytym nadane zostały Imiona Kazimierz Grzegorz Franciszek, a Rodzicami jego Chrzestnymi byli Adam Jabłoński z Michaliną z Tymowskich Budziszewską. Akt ten opóźniony z powodu słabości ojca stawiającemu i świadkom przeczytany i przez Nas wraz z Niemi podpisany został.

Ksiądz Tomasz Gogolewski Proboszcz Czyżewski

Utrzymujący Akta Stanu Cywilnego

Józef Małowieski

J. Budziszewski

Gostkowo 37

Działo się w Mieście Czyżewie dnia szesnastego Marca Tysiąc ośmset sześćdziesiątego roku o godzinie czwartej po południu. Stawił się Józef Małowieski Dziedzic Wsi Gostkowa z Attynencyami lat trzydzieści trzy mający tamże zamieszkały w obecności Józefa Sutkowskiego Dziedzica Wsi Czyżewo Sutki lat trzydzieści sześć mającego we Wsi Czyżewie Sutkach i Tomasza Wróbla Doktora Medycyny i Chyrurgii lat trzydzieści sześć liczącego w Mieście Czyżewie zamieszkałych i okazał Nam dziecię płci męzkiej, oświadczając iż takowe urodzone jest w Gostkowie na dniu dziesiątym Grudnia Tysiąc ośmset piędziesiątego  dziewiątego roku o godzinie piątej po południu z jego małżonki Heleny z Budziszewskich lat trzydzieści dwa mającej. Dziecięciu temu na Chrzcie Świętym w dniu dzisiejszym odbytym nadane zostały Imiona Stefan, Prosper, Maryan, a Rodzicami jego Chrzestnymi byli Prosper Budziszewski i Emilia Budziszewska w assystencyi zaś Józef Pajewski i Honorata Budziszewska. Akt ten spóźniony z powodu oczekiwania sposobniejszej chwili, oświadczającemu i świadkom przeczytany, a następnie przez Nas wraz z Niemi podpisany został.

Xiądz Tomasz Gogolewski Proboszcz Czyżewski

utrzymujący Akta Stanu Cywilnego

Józef Małowieski

Tomasz Wróbel

J. Sutkowski

Dmochy Sadły 39

Działo się w Mieście Czyżewie dnia dwudziestego czwartego Marca Tysiąc ośmset sześćdziesiątego roku o godzinie czwartej po południu. Stawił się Witalis Krasnodębski Dziedzic Wsi Dmochów Sadłów tamże zamieszkały lat trzydzieści trzy mający, w obecności Felixa Lewińskiego Organisty przy Kościele Czyżewskim lat trzydzieści dwa i Piotra Sociuka sługi kościelnego lat piędziesiąt jeden mających obydwóch w Mieście Czyżewie zamieszkałych i okazał Nam dziecię płci męzkiej oświadczając iż takowe urodzone jest w Dmochach Sadłach na dniu dwudziestym trzecim Marca roku bieżącego o godzinie ósmej z rana z jego małżonki Maryanny z Skłodowskich lat dwadzieścia cztery mającej. Dziecięciu temu  na Chrzcie Świętym w dniu dzisiejszym odbytym nadane zostały Imiona Heliodor, Kazimierz, a Rodzicami jego Chrzestnymi byli Wojciech Krasnodębski i Karolina Skłodowska w assystencyi zaś Jan Szulborski i Wiktorya Skłodowska. Akt ten oświadczającemu i świadkom przeczytany, a następnie przez Nas wraz z Ojcem i pierwszym świadkiem podpisany został, drugi zaś pisać nie umie.

Xiądz Tomasz Gogolewski Proboszcz Czyżewski

utrzymujący Akta Stanu Cywilnego

Witalis Krasnodębski

F. Lewiński

Źródło: Archiwum Państwowe w Łomży, zespół: Akta Stanu Cywilnego Parafii Rzymsko-Katolickiej w Czyżewie powiat Ostrów Mazowiecka. Księgi z lat 1857 i 1860. Akta urodzeń 19/1857; 37/1860; 39/1860.

 

Źródła dotyczą rodzin Małowieskich herbu Gozdawa i Krasnodębskich herbu Krzywda (lub własnego wedle różnych źródeł). Ród Małowieskich miał swoje gniazdo w Małej Wsi w powiecie płockim. Urodzony Stefan Małowieski wraz z Kazimierzem byli synami Józefa Małowieskiego, członka Towarzystwa Rolniczego w Ostrołęce. Byli potomkami rodu, do którego należeli liczni urzędnicy i posłowie na sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Krasnodębscy byli rodem osiadłym na Podlasiu, prawdopodobnie wywodzącym się z Ziemi Łęczyckiej. Podobnie jak Małowiescy zajmowali liczne stanowiska urzędnicze ziemskie, w szczególności w XVIII wieku.

Transkrypcja i opracowanie: Kamil M. Leszczyński

Dodaj komentarz