Losy łomżyńskich emigrantów
w źródłach z lat 1900-1950.
Edycja wybranych źródeł emigracyjnych
w kontekście historyczno-kulturowym
Nowy projekt realizowany w latach 2019-2021 przez zespół naukowo-badawczy ŁTN im. Wagów w Łomży, kierowany przez dr Małgorzatę K. Frąckiewicz, dotyczy łomżyńskiej emigracji do Stanów Zjednoczonych i Izraela z końca XIX wieku i z lat 1900–1950. Zasadniczym jego celem będzie dopełnienie i szeroka popularyzacja już rozpoczętych badań związanych z dziedzictwem kulturowym i tożsamością Łomży i ziemi łomżyńskiej w kontekście antroponimii i historii oraz dziejów rodów i rodzin łomżyńskich w perspektywie międzynarodowej – emigracyjnej. Będzie to kontynuacja badań nad historią nazwisk łomżyńskich, ich nosicielami i społeczeństwem tej części północno-wschodniego Mazowsza, którą stanowi obszar historycznej ziemi łomżyńskiej. Wypełniając lukę w poznaniu losów emigrantów łomżyńskich, którzy z różnych powodów wyjeżdżali z regionu już od połowy XIX wieku, projekt ma na celu m.in.: ustalenie listy nazwisk emigrantów łomżyńskich, ich statusu społecznego, wieku w chwili emigracji, miejsca, z którego emigrowali i tego, do którego docierali np. w USA; opis ich losów na podstawie dostępnych źródeł (m.in. list pokładowych, prasy polonijnej: nekrologi ogłoszenia; listów), ewentualnego miejsce osiedlenia, późniejszych związków emigrantów z rodzinnymi stronami. Cele te zostaną zrealizowane poprzez: kwerendy archiwalne w Polsce i zbadanie źródeł emigracyjnych w archiwach i bibliotekach w Stanach Zjednoczonych oraz w wybranych krajach Europy Zachodniej (Niemcy, Izrael, Holandia); wydanie publikacji pt. „Księga łomżyńskich emigrantów ze słownikiem nazwisk”, stanowiącej udokumentowanie zjawiska łomżyńskiej emigracji, szczególnie z lat 1900–1930 i jego skali; wydanie ksiąg pamięci gmin żydowskich Jedwabnego i Stawisk, stanowiących świadectwo wielopokoleniowego, międzykulturowego współistnienia i wspólności m.in. losów społeczności polskiej i żydowskiej oraz jej przedstawicieli na terenie ziemi łomżyńskiej; wydanie monografii Stawisk, jako pracy naukowo-popularyzatorskiej przedstawiającej historię miasteczka współtworzonego przez ludność polską żydowskiego pochodzenia i innych jego mieszkańców w kontekście kulturowym i socjologicznym; wydanie polsko-angielskiego „Przewodnika po źródłach do genealogicznych badań nad emigracją”, przeznaczonego dla polskich i amerykańskich odbiorców związanych korzeniami z Łomżą i regionem łomżyńskim, który będzie rozprowadzany wśród Polonii łomżyńskiej i pomoże wzmocnić jej więzi z rodzinnymi stronami oraz otworzy na poszukiwanie własnych łomżyńskich korzeni; poszerzenie, uzupełnienie i doredagowanie istniejącego już Katalogu osobowo-miejscowego północno-wschodniego Mazowsza i mazowiecko-podlaskiego pogranicza o nazwiska emigrantów łomżyńskich jako ważnej grupy przedstawicieli społeczności regionu łomżyńskiego, których potomkowie i krewni żyją obecnie w USA i w Łomżyńskiem; popularyzacja Katalogu osobowo- miejscowego i strony internetowej www.name.lomza.pl w języku polskim i angielskim w kraju i poza jego granicami.
Celem nadrzędnym tych zamierzeń jest umiędzynarodowienie i upowszechnienie wyników badań prowadzonych przez ŁTN pod kątem nazwisk, tzw. antroponimów łomżyńskich jako tekstów kultury, oraz historii rodów i rodzin pogranicza mazowiecko-podlaskiego. W ramach realizacji projektu będzie możliwe poszerzenie współpracy m.in. z Muzeum Emigracji w Gdyni i Muzeum Polskim w Chicago oraz pozyskanie wiedzy na temat mieszkańców regionu, którzy z różnych względów opuścili rodzinne strony, emigrując m.in. do USA i Izraela. Na przykładzie opracowań dotyczących Jedwabnego i Stawisk zostanie w sposób paradygmatyczny ukazane m.in. wielokulturowe środowisko miejskie ziemi łomżyńskiej, współtworzące społeczności miast i miasteczek tego historycznego regionu. Wydanie „Przewodnika…” przyczyni się do wzmocnienia odbioru wyników badań za granicą, w krajach anglojęzycznych, w szczególności w Stanach Zjednoczonych, gdzie nadal istnieją organizacje polonijne i żyją potomkowie emigrantów łomżyńskich, których identyfikuje m.in. nazwisko. Dodatkowym elementem wzmacniającym zasięg projektu i jego wymiar poznawczy, społeczny i kulturowy będzie wydanie ksiąg pamięci gmin żydowskich Jedwabnego i Stawisk jako materiałów do poznania historii małych łomżyńskich ojczyzn i żyjących w nich do dziś potomków różnych kulturowo społeczności. Pozwoli to na nawiązanie kontaktu z potomkami Żydów (np. ze środowiskiem Żydów łomżyńskich skupionych w tzw. Domu Lomzy w Izraelu), dawnych mieszkańców regionu pogranicza mazowiecko-podlaskiego, również emigrantów. Projekt ten stworzy tym samym szeroką perspektywę badawczą: z jednej strony poszerzy znacząco efekty dotychczasowych działań badawczych dotyczących nazwisk (w kontekście dziejów rodów i rodzin oraz ich tożsamości i kulturowego dziedzictwa), z drugiej zaś pozwoli na upowszechnienie wyników tych badań, tworząc bazę do poznania dziejów ludzi i miejsc, społeczności, ich historii i kultury oraz efektów decyzji o migracji w czasie kształtowania się współczesnych fundamentów tradycyjnych środowisk w Łomżyńskiem. Wszystkie te aktywności mają służyć budowaniu świadomości własnych korzeni mieszkańców ziemi łomżyńskiej w kraju i poza jego granicami oraz lepszemu rozumieniu sensu odkrywania własnej tożsamości jako podstawy do otwartości na inne kultury i nacje, dialogu i tolerancji w zakresie współżycia w środowisku polskim i międzynarodowym.
Planowany okres realizacji projektu:
od 1 września 2019 r. do 31 sierpnia 2021 r.
Plan szczegółowych działań:
- Kwerendy archiwalne i biblioteczne – pozyskanie, ekscerpcja i skatalogowanie materiału źródłowego dla realizacji zadania – mają na celu zgromadzenie w jednym miejscu materiału źródłowego i zdobycie wiedzy dotyczącej łomżyńskich emigrantów. Cel zostanie zrealizowany poprzez przeprowadzenie kwerend w Polsce za pośrednictwem Muzeum Emigracji w Gdańsku, w Hamburgu, Izraelu i w Stanach Zjednoczonych w archiwum na Ellis Island oraz w Muzeum Polskim w Chicago i w Bibliotece Narodowej w USA. Efektem będzie pozyskanie materiału źródłowego o łomżyńskich emigrantach z końca XIX wieku i z lat 1900–1950. Kwerendy zostaną uzupełnione o dostępne archiwalia polskie. Cel ten będzie realizowany poprzez stałą rozbudowę Katalogu osobowo-miejscowego o nazwiska związane z emigracją i biogramy znanych emigrantów łomżyńskich.
- Przetłumaczenie, redakcja językowa, korekta merytoryczna, wstęp i recenzje wydawnicze oraz edycja ksiąg pamięci gmin żydowskich w Jedwabnem i Stawiskach – prace tłumaczeniowe ksiąg pamięci wydanych w języku hebrajskim, jidysz oraz częściowo w języku angielskim; prace redakcyjne, językowe i historyczne, korekty, opracowanie krytycznego wstępu historycznego i publikacja dwóch pinkasów z regionu łomżyńskiego.
- Wydanie polsko-angielskiego „Przewodnika po źródłach genealogicznych do badań nad emigracją” – opracowanie dwujęzycznego przewodnika dla osób poszukujących swoich przodków w Polsce i m.in. w Stanach Zjednoczonych.
- Wydanie „Księgi łomżyńskich emigrantów ze słownikiem nazwisk” wraz z edycją wybranych łomżyńskich dokumentów emigracyjnych, stanowiącej udokumentowanie łomżyńskiej emigracji z końca XIX wieku i z lat 1900–1950 – publikacja ta będzie stanowiła nośnik wiedzy na temat emigrantów łomżyńskich w Stanach Zjednoczonych, zawierając nazwiska i biogramy mniej lub bardziej znanych postaci emigrantów z obszaru pogranicza mazowiecko-podlaskiego oraz wybrane materiały dokumentalne m.in.: listy, notatki prasowe, ogłoszenia, nekrologi.
- Promocja projektu w kraju i zagranicą: popularyzacja wydanych publikacji i podjętych działań projektowych – na bieżąco publikowanie na stronie internetowej ŁTN im. Wagów, historialomzy.pl, a przede wszystkim na stronie www.name.lomza.pl opracowań dotyczących łomżyńskiej emigracji i aktualizowanego i poszerzonego Katalogu osobowo- miejscowego; druk materiałów promocyjnych: ulotek i zakładek popularyzujących efekty projektu; relacje z prac i promocji opracowań w mediach polskich i zagranicznych.
Małgorzata K. Frąckiewicz
Kierownik projektu
Bardzo dziękuję za podjęte przez Panią działania. Moja Mama niedawno umarła, a ja dopiero teraz zaczęłam natrafiać na ślady być może swoich przodków. Może, bo nie mam na razie pewności, nie znam imion i dat. Jestem dopiero na początku swojej drogi w ustalaniu ich historii. Żałuję, że nie wiedziałam o tych stronach, że nie przyszło mi do głowy, że tyle dokumentów zostało już opracowanych… Szczerze podziwiam Pani dociekliwość i bardzo za nią dziękuję w imieniu swoim i wszystkich poszukujących swoich korzeni!
Szanowna Pani,
bardzo dziękuję za szczerość i życzliwe słowa, które cieszą i motywują do dalszej, niełatwej pracy.
Jeśli możemy Pani w czymś pomóc, proszę dać znać. Proszę także o popularyzację naszej strony pośród Pani „łomżyńskich” znajomych, ponieważ jest ważne, aby o niej wiedziano i umiejętnie z niej korzystano – to cel działań całego zespołu, z którym współpracuję.
Z wyrazami szacunku i pozdrowieniem
Małgorzata Frąckiewicz
Dzień dobry, myślę że mam materiał który może Panią zainteresować. Oczywiście chodzi o bardzo wczesna emigrację jednej rodziny z ziemi Łomżyńskiej i również dosyć dobrze znane nam listy tejże rodziny w Stanach Zjednoczonych.
Proszę o kontakt
Bardzo proszę o skontaktowanie się ze mną za pośrednictwem Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów.
Czy „Księga łomżyńskich emigrantów ze słownikiem nazwisk” już się ukazała?
Szanowny Panie, publikacja ukazała się pod zmienionym tytułem „Emigracja łomżyńska na przełomie XIX i XX wieku. Biografie. Materiały i opracowania” (dostępna: https://ltn.lomza.pl/produkt/emigracja-lomzynska-na-przelomie-xix-i-xx-wieku-biografie-materialy-i-opracowania/).
Z wyrazami szacunku
Anna Zarzecka