Józef Kuźnicki i jego rodzina. Sybiracy, przymusowi emigranci ze wsi Zawady koło Łomży

Loader Ładowanie...
EAD Logo W zależności od szybkości łącza internetowego dokument może otwierać się nawet przez kilka minut. Otwieranie trwa zbyt długo?

Załaduj ponownie Załaduj dokument ponownie
| Otwórz Otwórz w nowej karcie

Pobierz [3,80 MB]

Ten post ma 3 komentarzy

  1. Maria Lachowska

    Z wielkim wzruszeniem przeczytałam historię mojej rodziny opisaną przez Pana Tadeusza Trepanowskiego. Mam wielkie szczęście, że Pan Tadeusz zechciał zainteresować się jej losem, bo któż lepiej mógłby to zrobić, jeśli nie On. Zebrał mnóstwo dokumentów, do których zwykły śmiertelnik by nie dotarł . A dzieje rodziny opisane są na tle autentycznych wydarzeń mających miejsce w czasie wojny i po jej zakończeniu. Rodzina Kużnickich była jedną z wielu , którą los rzucił na nieludzką ziemię. Tysiące Polaków wywiezionych na Syberię przeżyło głód, choroby, ciężką pracę za kawałek chleba, a potem powojenną tułaczkę. Ta rodzina straciła tam ojca i brata. Myślę, że każda rodzina poniosła takie straty. Dlatego nie możemy nigdy zapomnieć o tej tragedii narodu polskiego. Dziękuję Panu Tadeuszowi za ten trud popularyzowania wiedzy o tamtych czasach. Ziemia Lomżyńska szczególnie dotknięta została na przestrzeni wieków tragicznymi zdarzeniami. Wspaniale, że Lomżynskie Towarzystwo im Wagów utrwala wiedzę o historii Lomży i okolic..Teraz moją misją będzie odnalezienie żyjących dzieci i wnuków, Kużnickich. Chcę dowiedzieć się, jaką wiedzę posiadają na temat przeżyć swoich rodziców. Jeszcze raz dziękuję.

    1. Trudny los

      Szanowni Panstwo,

      Nazywam się Aliaksei Krasiuk. Jestem pod wielkim wrażeniem historii rodziny Kuźnickich. Droga rodziny Kuźnickich splata się z życiem mojego dziadka i wspólną tragedią mieszkańców Łomży, którzy doświadczyli barbarzyństwa sowieckiego reżimu.

      U Pana Kuźnickiego Stanislawa pracował mój dziadek Jan Pszeniczny z Łomży. Informacje te posiadam ze sprawy NKWD odnosnie mojego dziadka. Ten dokument dostalem z Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego w Warszawie. To jest cala sprawa NKWD odnosnie moejgo dziadka Jana Pszenicznego.

      Z dokumenta (jezyk rosyjski) wynika:

      Sparawa NKWD. 10 Marzec 1945 rok.

      Pszeniczny Jan 1919 rok urodzenia
      Miejsce urodzenia: Brzesc Litewski
      Ostatnie miejsce zamieszkania: Lomza, ul. Zielona 15/2
      Ojciec: Filimon Pszeniczny
      Matka: Zofja Pszeniczna / Kulesza
      Narodowsc: Polak
      Religia: rzymokatolik
      Język ojczysty: polski
      Obywatelstwo: polskie
      Zawód: krawiec

      W latach 1939-1943 w Łomży pracował jako krawiec u mistrza Stanisława Kuźnickiego. Wieś Zawady Powiat Łomżyński , Województwo Białostockie.
      1943 rok. Jan Pszeniczny zatrzymany przez Niemców i zesłany do pracy w Niemczech jako krawiec w miasto Guttstadt – dziś Dobre Miasto miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, Polska.

      1944 rok. Pszeniczny Jan Filimonowicz (1919-1944) Polak, (w latach 1945/49?) internowany w obozie doświadczalnym i filtracyjnym NKWD nr 283 w Stalinogorsku w obwodzie moskiewskim. (obecnie Nowomoskowsk, obwód Tula)
      https://rosgenea.ru/familiya/pshenichnyj/page_3

      Urodzony w 1919 r Przetrzymywany w obozach sowieckich PFL nr 283/LVP nr 388 jako internowany Stalinogorsk, obwód moskiewski, obecnie Nowomoskowsk, obwód Tula
      https://bessmertnybarak.ru/books/person/1850530/

      13 lipca 1945. Rezolucja NKWD odnosnie Pszenicznego Jana.
      Nie ma żadnych materiałów kompromitujących. Pszeniczny Jan zostanie odesłany do domu, do miejsca zamieszkania w Łomży.

      Według słów mojego dziadka, który wszystko powiedział mojej mamie, w rzeczywistości wszystko było inaczej.
      Jan Pszeniczny. Wrzucono go do wagonu. Kiedy stało się jasne, że pociąg jedzie na Syberię, podjęto decyzję o ucieczce. Kiedy pociąg się zatrzymał, część osób, w tym Jan Pszeniczny, próbowała uciec. Żołnierze Armii Czerwonej zaczęli strzelać i dobijać rannych. Jan Pszeniczny został ranny, kula przeszła na wylot. Jego twarz był we krwi i on na chwilę stracił przytomność. To go uratowało, ponieważ uznano go za zabitego.

      Po wojnie wielu Polaków nie mogło opuścić terytorium Związku Radzieckiego ze względu na brak zadnej mozliwosci. Ludzie żyli w strasznym strachu przed barbarzyństwem Związku Radzieckiego wobec Polaków. Aby przeżyć, Polacy zostali zmuszeni zmienić w dokumentach narodowość. Bo Polak mógł stracić pracę ze względu na swoją narodowość, trafić do niewoli, a nawet zostać zabity tylko dlatego, że był Polakiem. Najczęściej mężczyźni zmieniali narodowosc w dokumentach, ponieważ musieli utrzymać rodzinę. I nawet moja mama w 197X chciała pojechać do Polski do wujka. Władze Związku Radzieckiego nie wyraziły jednak zgody na wyjazd. Moi dziadkowie byli w niewoli, zostali okradzieni i ledwo uniknęli śmierci. To samo tyczy się mojej żony. Jest ona narodowosci Polskiej, jej korzenie były w niewoli i zabite tylko dlatego, że były Polakami. To jest straszne. To był trudny los dla wszystkich Polakow, współczuję..

      1. Maria Lachowska

        Dziękuję Panu A.Krasiuk za informację o moim kuzynie Stanisławie Kużnickim..Być może to że był krawcem było przyczyną wywózki jego całej rodziny na Syberię Jego umiejętności przecież mogły się tam ,długo na Syberii nie pożył. wkrótce tak jak tysiące Polaków.

Dodaj komentarz